Zápisky doktoranda teologie

Nešťastné jméno Holokaust

22. 11. 2007 8:38
Rubrika: Život v církvi | Štítky: holokaust , oběť , židé
Že Holokaust je označení pro genocidu Židů během druhé světové války, ví v Evropě asi každý. Většina zná i etymologii jména -- je to řecký výraz pro celopal, neboli zápalnou oběť. Vždycky mi ale přišlo divné, proč se pro tragédii Židů používá řecký výraz.Předevčírem jsem byl na zajímavé přednášce Tomáše Krause ze společnosti křesťanů a židů na téma "Holokaust z pohledu židovské zkušenosti". Mimo jiné se přednášející dotkl i tohoto tématu. Židé nepoužívají výraz "holokaust", ale šoa, což znamená katastrofu nebo zmar. Pan Kraus měl ale k prvnímu výrazu ještě jednu připomínku: nesedí totiž u něj nejen jazyk, ale i obsah. Jak můžeme tomu, že pár magorů zorganizovalo vraždu šesti milionů lidí, dávat jméno náboženského obřadu -- oběti Bohu? Důvod je jednoduchý -- vymysleli to autoři jednoho amerického seriálu a od té doby se to ujalo.
Chtěl jsem o tom vědět víc a tak jsem začal gůglit. Chvíli to trvalo, ale pak jsem našel článek "Names of the Holocaust" na wikipedii, kde bylo nejvíc informací a vypadaly i rozumně. Takže zde je o něco podrobnější příběh.
Ale nejprve můj etymologický úvod: Řekové znali různé oběti. Kromě holokaustu (celopalu) to byla třeba i hekatomba -- oběť sta volů. Při překladu Starého zákona se pro židovskou zápalnou oběť kálíl  použil řecký název obdobné oběti -- holokaust. Výraz má tedy spojitost jak s judaismem, tak ale i s řeckým pohanstvím. Těžko říci, co měli lidé v 19. století na mysli, když, jak praví wiki, začali holokaustem označovat rozličné katastrofy. Dokonce tak prý Churchil v roce 1929 nazval genocidu Arménů v Turecku. To dnes samozřejmě Arméni velice připomínají. Chápu, že Židé trvají na tom, že šoa nemá v dějinách obdoby, ale jinak držím Arménům palce, aby se Turci konečně vyrovnali se svou minulostí.
Ale zpět k tématu. V očekávání války se této hrozící katastrofě začalo říkat holokaust, stejně jako později bombardování Drážďan nebo Hirošimy. Když pak na konci padesátých let vznikly izraelské dokumenty o šoa, začalo se toto slovo do angličtiny překládat právě jako "holocaust". V sedmdesátých letech už se v Americe tímto slovem bez upřesnění rozuměla právě genocida Židů. To našlo již jen své potvrzení v seriálu Holocaust: Příběh rodiny Weissových s Meryl Streep v hlavní roli (video na této stránce je z úvodu).
Holokaust tedy nemá s obětí nic společného. Když se toto slovo začalo používat pro šoa, již znamenalo jen tragédii, náboženský obsah zmizel. Spojování s obětí je až dodatečné a většinou Židů odmítané.

Na závěr bych snad ještě vzpomenul genocidu Romů. Té se prý říká Porajmos, ale toto slovo se zatím příliš neujalo, protože o toto téma není moc zájem. Asi ale dlužíme trochu pozornosti i těmto našim zmizelým sousedům. Je ostuda, že o tom na české wiki nic není. Uvažuju tedy o překladu z angličtiny (popř. dalších jazyků), pak to třeba někdo doplní o domácí specifika. Chcete se někdo přidat?
Zobrazeno 1985×

Komentáře

HonzaO

Dobrej článek brácho.
A ti Turci by taky měli vypadnout od Araratu.

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio